آزمایشگاه کتاب

آینده اینجاست…


پیشران دانشی صنعت نشر کتاب

هم‌زمان با سی و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و با حمایت خانه کتاب و ادبیات ایران، آزمایشگاه کتاب (BookLab) توسط مجموعه علمی و پژوهشی رسانیوم، آغاز به کار کرد.

چرا آزمایشگاه کتاب؟

صنعت نشر کتاب، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صنایع رسانه‌ای کشور، به دلیل شتاب روزافزون رشد فنّاوری و تحولات مبتنی بر آن در عصر حاضر، تحت تأثیر تغییراتی بنیادی قرار گرفته و از این‌رو، نیازمند بازنگری و سازمان‌دهی مجدد استراتژی‌های کلان در سطوح مختلف خود است.

به عبارت دیگر، سیاست‌گذاران و بازیگران این عرصۀ پویا، به منظور جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعاتی به‌روز پیرامون مسائل و موضوعات در حال وقوع، دستیابی به دانش و بینشی عمیق و مناسب و همچنین تشخیص درست روندهای نوین و رو به آینده، نیاز به کنکاش‌های محیطی مستمر دارند. چنین سطحی از پویایی، علی‌رغم وجود قابلیت و ظرفیت‌های مناسب در صنعت نشر کم‌تر مورد توجه بوده است.

اهداف و کارکردها

آزمایشگاه کتاب (BookLab) محلی برای بازبینی، بازسازی، بازاندیشی و توسعه و توانمندسازی دانشی کل زیست‌بوم نشر کتاب کشور است که سطوح مختلفی از فرایندهای آموزشی، پژوهشی و ترویجی را در برمی‌گیرد.

پاسخ در مرکز تحقیق و توسعه است…

این آزمایشگاه را به‌نوعی می‌توان یک پلتفرم برای پاسخ‌گویی به نیازهای دانشی ذینفعان مختلف معرفی کرد. به این صورت که ذینفعان مختلف زیست‌بوم کتاب و نشر بر اساس یک یا چند نیاز، وارد آزمایشگاه کتاب شده و از طریق ارتباط گرفتن با متخصصان مختلف و گذراندن دوره فشرده دانش‌افزایی تبدیل به بازیگران جهش‌یافته دانشی خواهند داشت.

ترویج و نشر موضوعات بدیع و نو

در حقیقت، آزمایشگاه کتاب، مکانی برای فرآوری دانشی بازیگران خواهد بود. البته آزمایشگاه کتاب تنها یک اتصال‌دهنده نخواهد بود و نقش ترویجی هم خواهد داشت که با معرفی جدیدترین روندها و تحولات فناوری‌ این صنعت به توسعه و پایداری هرچه بیشتر صنعت نشر کتاب می‌پردازد.


بخش‌های مختلف آزمایشگاه

این آزمایشگاه از چندین بخش تشکیل شده که بر اساس نوع ذی‌نفعان و نیازهای آن‌ها، نقش‌ها و کارکردهای متفاوتی دارند:

1. بوته پژوهش

هدف کلی: انجام پژوهش‌های کاربردی و توسعه کوتاه‌مدت و بلندمدت صنعت نشر کتاب و ارائه راه‌حل‌های علمی و تخصصی برای مواجهه با آن‌ها

2. بوته آموزش

هدف کلی: برگزاری دوره‌های آموزشی در قالب‌های مختلف در راستای توانمندسازی دانشی بازیگران صنعت نشر کتاب


3. بوته ترویج

هدف کلی: معرفی تازه‌ترین اتفاقات و تحولات صنعت نشر در جهان، انتشار نتایج پژوهش‌ها در قالب‌های مختلف به شکل کاربردی و با زبانی ساده، برگزاری گفتگو (Talk) با صاحب‌نظران و… این عرصه با هدف توسعه و پایداری هرچه بیشتر صنعت نشر کتاب