اشتراک‌گذاری:

محتوی ویدئویی موفق در یک برنامه

یک محتوای ویدیویی موفق، با برنامه و طرح قبلی شروع می‌شود

شاید شما هم در چنین موقعیتی بوده‌اید که کسی زنگ می‌زند و می‌گوید: بیا یک ویدیو بسازیم. همه این ایده را دوست دارند. فضا پر از انرژی است. خلاقیت جریان دارد. هرکس درباره این‌که ویدیو باید به چه شکلی باشد، ایده‌ای دارد.

 فقط باید در نظر داشت که این ویدیو از همین حالا محکوم به شکست است.

مساله این است که من به عنوان موسس یک شرکت تولید ویدیو، فیلم‌های بسیار زیادی را دیده‌ام که این‌چنین شروع می‌شوند اما انتظارات را برآورده نمی‌کنند. دلیل ساده‌ای برای این عدم موفقیت وجود دارد.

آن‌ها بدون طرح و برنامه وارد پروژه ‌شده‌اند.

وقتی می‌گویم «طرح»، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که منظور من طرح‌های گسترده و خاص است. نه! شما نیازی به این‌گونه طرح‌ها ندارید.

اگر به شما بگویم که می‌توانید یک طرح ویدیویی بر اساس پنج سؤال ساده ایجاد کنید، چه خواهید کرد؟

من حاضرم این سوال‌ها را به شما بدهم، اما نکته این‌جاست که مسئولیت پاسخگویی و پاسخ‌هایی که به آن‌سوال‌ها می‌دهید با شماست.

بیایید امتحانش کنیم.

پنج سوالی که باید در شروع پروژه ویدیویی از خود بپرسید:

  1. هدف شما چیست و چگونه می‌خواهید آن را اندازه‌گیری کنید؟
  2. مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
  3. کجا می‌خواهید ویدیو را نشان دهید؟
  4. داستان آن چیست؟
  5. چگونه ویدیو را تبلیغ می‌کنید؟

بعضی از شما با خواندن این سوالات تعجب می‌کنید ولی به من اعتماد کنید.

هدف شما چیست؟ مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ بله، این‌ها با کارهای روابط‌عمومی یا بازاریابی مرتبط است .با این حال، پاسخ به هر یک از این سوالات مهم است.

اهداف و اندازه‌گیری

نمی‌توانم به شما بگویم که چند بار این سوال را از یک مشتری پرسیده‌ام و او با بی‌تفاوتی به من نگاه کرده است. آن‌ها می‌دانند که یک ویدیو از ما می‌خواهند، اما نمی‌توانند بگویند که می‌خواهند چه کاری با آن ویدیو انجام بدهند.

آیا می‌خواهید مردم برای چیز خاصی ثبت‌نام کنند؟ آیا به‌دنبال کسب اطلاعات هستید؟ هر چه که هست، باید آن را بنویسید و تصمیم بگیرید که چه چیزی از محتوای این ویدیو می‌خواهید. بیایید ببینیم که آیا در رسیدن به هدف‌مان موفق هستیم یا خیر. به این ترتیب می‌توانیم بودجه بیشتری برای ویدیوی بعدی دریافت کنیم.

مخاطبان:

تصمیم‌گیری برای این‌که مخاطبان ویدیو شما چه کسانی هستند، بسیار مهم است. با شناخت مخاطبان خود، بهتر و دقیق‌تر می‌توانید ویدیوی خود را تولید کنید.

حواستان باشد، در ادامه مسیر و با پیشرفت پروژه به راحتی ممکن است مسیرتان را گم کنید. ایده‌های زیادی برای تولید ویدیو وجود دارد. مردم نظرات خود در مورد کار شما را با ایمیل برایتان ارسال می‌کنند. شما باید قهرمان مخاطبان خود باشید. اگر کسی ایده‌ای به شما می‌دهد اما به درد مخاطبان شما نمی‌خورد، از آن‌ها به خاطر تلاش‌شان تشکر و ایده‌شان را بایگانی کنید. هر تصمیمی که در مورد ویدیو می‌گیرید، باید این سوالات: (آیا مخاطبان من به آن اهمیت می‌دهند؟ و با این تولید محتوا، چگونه می‌توانم به آن‌ها خدمت کنم؟) را در نظر داشته باشد.

کانال‌ها

کجا می‌خواهید ویدیوی خود را نشان دهید؟ وب سایت شرکت؟ رسانه‌های اجتماعی؟ کمپین ایمیلی؟ رویداد؟

تصمیم‌گیری مورد این که قصد دارید ویدیو را کجا نشان دهید به شما در درک جنبه‌های مختلف تولید یک ویدیوی مطلوب کمک خواهد کرد. ابتدا کانال اصلی را انتخاب کنید. انجام این کار بسیار مهم است؛ زیرا احتمالا ویدیو را در چندین کانال به اشتراک خواهید گذاشت. بهتر است مهم‌ترین کانال را انتخاب کنید. شاید هدف اصلی تولید ویدیو، اشتراک در شبکه‌های اجتماعی باشد. در این صورت، شما باید یک ویدیوی کوتاه بسازید، یک دقیقه یا کمتر. اما شاید افرادی بخواهند اطلاعات بیشتری در مورد شما کسب کنند به سایت شما سر بزنند، بنابراین می‌توانید ویدیو را کمی طولانی‌تر کنید. شناخت ویژگی کانال‌ها، راهنمای خوبی برای شما در زمینه تولید ویدیو خواهد بود.

داستان

ویدیو فقط درباره حقایق، آمار و ارقام نیست. ویدیو با احساسات سر و کار دارد. ما با ویدیو‌هایمان به‌دنبال تاثیر بر ذهن مخاطبان نیستیم، بلکه احساس و عواطف آن‌ها را هدف قرار داده‌ایم و راه رسیدن به آن نیز داستان‌سرایی است. مثل همیشه، هنگام تصمیم‌گیری در این مورد به مخاطبان خود فکر کنید.

داستانی که قرار است احساسات آنها را تحت تاثیر بگذارد چیست؟

 لازم نیست داستان شما احساسات بزرگ را هدف قرار دهد. اگر در حین تماشای ویدیوی خود کسی را وادار به خنده یا گریه کنید، نمره  قبولی را دریافت خواهید کرد. خبر خوب این است که هدف قرار دادن احساسات کوچک‌تر به اندازه‌ی کافی خوب است. اغلب اوقات، وقتی برای مشتریان خود ویدیو تولید می‌کنیم، صرفا می‌خواهیم مخاطبان در مورد شرکت و کسب‌و‌کار ما احساس خوبی داشته باشد و یا می‌خواهیم حس اعتماد را در آنها ایجاد کنیم. دوست دارید مخاطبان شما بعد از دیدن داستان‌تان چه احساسی داشته باشند؟

تبلیغات

بسیار خوب، این احتمالا بخشی از پروژه‌ای است که با آن خودتان را نشان می‌دهید. فایل ویدیویی را دریافت می‌کنید و آن را بارها و بارها به اشتراک می‌گذارید. از قبل بنویسید که کجا و چند بار می‌خواهید آن را به اشتراک بگذارید. اگر این یک کمپین کوتاه‌مدت است، کار شما آسان می‌شود. دیگر مجبور نیستید هر روز آن را تبلیغ کنید، بلکه آن را به‌ بخش منظمی از تقویم محتوایی خود تبدیل خواهید کرد. به یاد داشته باشید که همیشه در حال جذب مخاطبان جدید هستید. همچنین باید مطمئن شوید که آن‌ها فرصت تماشای ویدیو شما را نیز خواهند داشت دارند. شما می‌توانید بهترین ویدیو را در جهان تولید کنید، اما اگر کسی آن را تماشا نکند، چه فایده‌ای دارد؟ روابط‌عمومی یا بازاریابی ویدیویی، ابزاری فوق العاده برای کار شماست. با انجام این کارها و تولید ویدیوی مناسب، در راه موفقیت گام بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *