اشتراک‌گذاری:

حالت تمرکز «Focus Mode»

با توجه به رشد روزافزون استفاده ما از دستگاه‌های دیجیتال، یکی از مباحث مورد توجه چگونگی تاثیر فناوری دیجیتال بر آسایش یا رفاه شخصی افراد است.
حالت تمرکز یا همان «Focus Mode»، ویژگی ساده‌ای است که به شما این امکان را می‌دهد تا در زمان انجام کارهای نیازمند تمرکز، برنامه‌های مختل‌کننده حواس در تلفن همراه‌تان را بی‌صدا و غیر‌فعال نمایید. این برنامه از طریق برنامه آسایش یا سلامت دیجیتال(Digital Wellbing) در دسترس است. در این حالت، برنامه‌هایی که انتخاب کرده‌اید تا غیر فعال شوند، در تلفن شما به رنگ خاکستری ظاهر می‌شوند و فعالیت آن‌ها متوقف می‌گردد.

جالب است بدانید که «حالت تمرکز» بر اساس یک نظریه در زمینه آسایش مطرح شده است. این نظریه «اثر جابجایی» یا فرضیه جابه جایی نامیده می‌شود و بر این ایده استوار است که روشن بودن صفحه نمایش، می‌تواند حواس شما را از فعالیت‌هایی که برای شما و رفاه شما مفید است (مانند گسترش روابط، تعقیب اهداف، مراقبت از خود و خواب خوب) پرت کند.
این اثر به ما می‌گوید که روشن بودن صفحه نمایش ذاتاً آسیب‌زا نیست؛ ولی ممکن است فعالیت‌هایی را که همانند غذا برای زندگی‌مان مهم است؛ جابجا یا جایگزین کند.
اگرچه مقیاس، اهمیت یا واقعیت اثر جابجایی مورد تردید است (مانند همه نظریه‌ها و شواهد مرتبط در مورد تأثیر بالقوه فناوری دیجیتال بر سلامت)، در مجموع، حالت تمرکز گوگل (Google Focus mode) می‌تواند حواس‌پرتی دیجیتالی و اثر جابجایی را کاهش دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *